Rozważania na temat ochrony danych osobowych najczęściej dotyczą szeregu dokumentacji, prowadzenia specjalnych rejestrów, zgód na przetwarzanie danych. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, że problem może leżeć nie u szczytu – wspomnianej dokumentacji, ale już na niższych szczeblach, a mianowicie – stanowiskach pracowników. Przyznajmy się szczerze – kto z nas, pracujących, i kto z nas, pracodawców wprowadza tzw. politykę „clean desk” (zasada czystego biurka) oraz inne zasady mające na celu ograniczyć niebezpieczeństwo naruszenia ochrony danych?

W tym artykule znajdziesz:

Clean Desk Policy (CDP) – co to znaczy?

Clean desk policy, czyli zasada czystego biurka, to zespół zasad stanowiących o tym, jak pracownicy powinni pozostawiać miejsce pracy po jej zakończeniu. Z punktu widzenia CDP niedopuszczalne jest pozostawianie na biurku jakichkolwiek dokumentów zawierających dane osobowe. Dokumenty niepotrzebne należy zniszczyć w niszczarce, a pozostałe schować do miejsca, w którym docelowo są przechowywane, najlepiej miejsca zabezpieczonego zamknięciem na klucz.

Zasada czystego biurka – czy jest niezbędna?

Oczywiście, zasada czystego biurka należy do reguł korporacyjnych, a więc wyznaczanych przez pracodawców, czy zarządzających, nie przez przepisy prawa – a może raczej nie wprost przez przepisy prawa. Możemy więc powiedzieć: ok, skoro nie trzeba, to po co się tym przejmować i reorganizować panujące reguły?

Takie stanowisko nie jest jednak do końca słuszne. O ile w przepisach nigdzie nie jest wprost określony nakaz stosowania CDP, o tyle – jeśli przyjrzymy się celom, jakie ma spełniać ochrona danych osobowych – bardzo szybko zorientujemy się, jak duży wpływ na ochronę danych może mieć pozostawianie czystych biurek.

Integralność i poufność

Jedną z naczelnych zasad przetwarzania danych osobowych jest zasada integralności i poufności. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt f RODO przetwarzanie danych musi odbywać się w sposób zapewniający odpowiednie bezpieczeństwo danych osobowych, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, za pomocą odpowiednich środków technicznych lub organizacyjnych. Jak ma się zaś pozostawianie dokumentów na biurkach do zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa danych? Ile razy pracownikowi zdarzyło się coś zgubić ze względu na pozostawianie wszystkich dokumentów zmieszanych ze sobą na biurku zamiast odkładanie na miejsce? I w tym miejscu możemy stwierdzić: ok, ale co z tego? Jego wina. Niestety, na gruncie przepisów RODO to administrator jest odpowiedzialny za przestrzeganie zasad integralności i poufności, a ponadto musi być w stanie wykazać ich przestrzeganie! Właśnie dlatego zasada czystego biurka jest czymś niezwykle istotnym.

Zasada czystego biurka – jak jest w rzeczywistości

Z pozoru całkowicie normalna sytuacja pozostawiania dokumentów na biurku, odkładania niszczenia niepotrzebnych już dokumentów „na później”, przypadkowe pozostawianie dokumentów na drukarce, czy włączonych komputerów z dostępem do danych osobowych może bardzo poważnie naruszyć bezpieczeństwo tych danych. Każda nieuprawniona osoba, która przejdzie obok (jak chociażby klient), może zapoznać się z zawartymi w dokumentach danymi osobowymi. Nierzadko ma miejsce również sytuacja przyjmowania klientów w pokojach pracowników, gdzie wszystkie, w żaden sposób niezabezpieczone dokumenty leżą na widoku. Stanowi to bezpośrednie naruszenie podstawowych zasad ochrony danych osobowych!

Clean Desk Policy jest naprawdę warte rozważenia  – to przykład środków organizacyjnych mających na celu zachowanie bezpieczeństwa ochrony danych osobowych. Zawarcie tych reguł w polityce bezpieczeństwa – i oczywiście nadzór nad ich przestrzeganiem pomoże administratorowi wykazać, że rzeczywiście przedsięwziął środki celem zapewnienia bezpieczeństwa.

Naciśnij by ocenić:
[Dziękujemy!]
Udostępnij na:

O autorze

+ posts

Studentka V roku prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Prawo podatkowe oraz budowlane to główne obszary jej zainteresowań, które systematycznie rozwija.

Uczestniczy w programie TOP15, dedykowanym dla najlepszych studentów uczelni, w ramach którego prowadzi badania naukowe w obszarze prawa podatkowego.

Tematem jej pracy magisterskiej jest „Prawa podatnika w postępowaniu podatkowym w świetle orzecznictwa NSA”.

Poza praca w kancelarii świadczy pomoc prawną pro publico bono w ramach Studenckiej Poradni Prawnej.

Newsletter

Chcesz być zawsze na bieżąco? Otrzymywać informacje dotyczące nowych artykułów, zmian w prawie czy w naszej Kancelarii?
Zapisz się do newslettera, a zyskasz:

15 minutową konsultację prawną,


15% zniżki na pierwszą poradę prawną,


dostęp do aktualności z zakresu prawa,


ciekawe i przydatne artykuły.


Regulamin *
Polityka prywatności *
Diana Niewiadomska

Autor

Studentka V roku prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prawo podatkowe oraz budowlane to główne obszary jej zainteresowań, które systematycznie rozwija. Uczestniczy w programie TOP15, dedykowanym dla najlepszych studentów uczelni, w ramach którego prowadzi badania naukowe w obszarze prawa podatkowego. Tematem jej pracy magisterskiej jest „Prawa podatnika w postępowaniu podatkowym w świetle orzecznictwa NSA”. Poza praca w kancelarii świadczy pomoc prawną pro publico bono w ramach Studenckiej Poradni Prawnej.

Więcej artykułów

Zostaw komentarz