Z początkiem 2021 roku spółka komandytowa zyskała niechlubny rozgłos, a to za sprawą objęcia osiąganych przez nią dochodów podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Praktyczne skutki objęcia spółki komandytowej podatkiem CIT

Do końca 2020 roku spółka komandytowa była neutralna pod względem podatkowym. Wspólnicy od generowanych przez tę spółkę przychodów i kosztów proporcjonalnie na bieżąco płacili zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) według zadeklarowanej przez siebie formy opodatkowania: liniowo lub według skali podatkowej.

Od nowego roku (o ile wspólnicy nie podjęli uchwały w przedmiocie odroczenia chwili objęcia spółki tym podatkiem do dnia 1 maja 2021 roku (szerzej na ten temat pisałam w artykule: Postanowienie o odroczeniu stosowania CIT względem spółek komandytowych), spółka komandytowa wpierw odprowadza podatek dochodowy CIT od osiąganych dochodów, a następnie jeśli wspólnicy zdecydują o wypłacie na ich rzecz zysku, spółka ta jako płatnik odprowadzi należny od każdego ze wspólników (PIT).

Nic zatem dziwnego, że przedsiębiorcy prowadzący w formie spółki komandytowej działalność gospodarczą, zastanawiają się nad rozwiązaniami, które umożliwią im ochronę przed nadmiernym obciążeniem fiskalnym.

Czasu na przeprowadzenie koniecznych zmian organizacyjno-prawnych nie pozostało zbyt wiele. Co warto podkreślić, nie istnieje jeden uniwersalny idealny sposób do zastosowania w praktyce. Planowane zmiany warto dopasować do indywidualnej sytuacji biznesowej.

Warto wiedzieć, które z rozwiązań jakie ma zalety, a jakie wady.

Niniejszym wpisem rozpoczynamy cykl artykułów, które poruszać będą m.in. następujące zagadnienia:

Jeśli uznasz, że poruszane zagadnienia to wierzchołek góry lodowej i masz dodatkowe pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza E-konsultacja.

Naciśnij by ocenić:
[Dziękujemy!]
Udostępnij na:

O autorze

+ posts

Specjalizuje się w bieżącej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych ze szczególnym naciskiem na spółki prawa handlowego, polegającej w głównej mierze na opracowywaniu, redagowaniu oraz opiniowaniu umów z zakresu prawa cywilnego, w tym prawa pracy i prawa gospodarczego oraz w przygotowywaniu dokumentów korporacyjnych. Posiada doświadczenie w prowadzeniu negocjacji handlowych zmierzających do zawarcia kontraktów oraz w reprezentacji podmiotów gospodarczych przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi.

Z uwagi na posiadaną biegłą znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, również w zakresie terminologii prawniczej oraz zaawansowany poziom języka francuskiego wielokrotnie świadczy czynności obsługi prawnej podmiotów gospodarczych o obcojęzycznym składzie osobowym ich organów.

Jest absolwentką Kolegium Prawa w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. (maj 2006 r.) Studia prawnicze ukończyła z wyróżnieniem. W ich trakcie była członkiem Kliniki Prawnej w sekcji prawa cywilnego pod zwierzchnictwem Prof.. Fryderyka Zolla. – gdzie brała czynny udział w świadczeniu pomocy prawnej pro publico bono.

Newsletter

Chcesz być zawsze na bieżąco? Otrzymywać informacje dotyczące nowych artykułów, zmian w prawie czy w naszej Kancelarii?
Zapisz się do newslettera, a zyskasz:

15 minutową konsultację prawną,


15% zniżki na pierwszą poradę prawną,


dostęp do aktualności z zakresu prawa,


ciekawe i przydatne artykuły.


Regulamin *
Polityka prywatności *
Milana Krzemień

Autor

Specjalizuje się w bieżącej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych ze szczególnym naciskiem na spółki prawa handlowego, polegającej w głównej mierze na opracowywaniu, redagowaniu oraz opiniowaniu umów z zakresu prawa cywilnego, w tym prawa pracy i prawa gospodarczego oraz w przygotowywaniu dokumentów korporacyjnych. Posiada doświadczenie w prowadzeniu negocjacji handlowych zmierzających do zawarcia kontraktów oraz w reprezentacji podmiotów gospodarczych przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi. Z uwagi na posiadaną biegłą znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, również w zakresie terminologii prawniczej oraz zaawansowany poziom języka francuskiego wielokrotnie świadczy czynności obsługi prawnej podmiotów gospodarczych o obcojęzycznym składzie osobowym ich organów. Jest absolwentką Kolegium Prawa w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. (maj 2006 r.) Studia prawnicze ukończyła z wyróżnieniem. W ich trakcie była członkiem Kliniki Prawnej w sekcji prawa cywilnego pod zwierzchnictwem Prof.. Fryderyka Zolla. – gdzie brała czynny udział w świadczeniu pomocy prawnej pro publico bono.

Więcej artykułów

Zostaw komentarz