

Czy pracownik może podejmować dodatkową działalność po godzinach pracy?
Jakie pułapki czyhają przy ustalaniu premii do wynagrodzenia?
Kiedy zgoda udzielona przez pracownika nie jest skuteczna?
Spora część przedsiębiorców wciąż obawia się zatrudniać na umowę o pracę. W tym dziale staramy się obalić mit, że prawo pracy z założenia jest korzystne wyłącznie dla pracowników. Źródłem inspiracji zagadnień opisywanych w naszych artykułach są przede wszystkim pytania kierowane przez klientów naszej kancelarii Krzemień Zaliwska Adwokaci i Radcowie prawni sp.p. Z uwagi na to, że klientami są podmioty gospodarcze, prezentowane przez nas odpowiedzi zazwyczaj udzielane są z punktu widzenia pracodawcy w relacji z pracownikiem.
PPK a fundusze inwestycyjne W związku z wprowadzeniem systemu pracowniczych planów kapitałowych (PPK) pojawiły się nowe rodzaje funduszy inwestycyjnych, tj. fundusze daty zdefiniowanej, które muszą spełniać kryteria określone w ustawie…
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (Ustawa PPK) nakłada obowiązki informacyjne tak na pracodawców jaki i instytucje finansowe uczestniczące w systemie PPK. W tym artykule przedstawimy zadania informacyjne pracodawcy. PPK obowiązki…
Pracownicze Plany Kapitałowe, A Pracownicze Plany Emerytalne – czym się różnią? Do czasu pojawienia się ustawy o pracowniczych planach kapitałowych oszczędzanie na emeryturę w tzw. III filarze systemu emerytalnego było…
Klauzula informacyjna RODO a PPK W celu ustanowienia i prowadzenia PPK dla osób zatrudnionych konieczne jest przede wszystkim podpisanie umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową, podpisanie umowy o prowadzenie…
Przed podjęciem decyzji o wyborze, jakim jest instytucja finansowa, która ma zarządzać PPK naszych pracowników warto przyjrzeć się jakie instytucje obecnie są uprawnione do zarządzania PPK, zweryfikować je pod kątem…
Kiedy przedsiębiorca musi założyć PPK? Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa PPK) nakłada na podmiot zatrudniający obowiązki jeśli spełni on w określonym terminach warunek posiadania określonej w ustawie liczby…
Pracownicze Plany Kapitałowe opinie ekspertów – jakie będą wady i zalety? Dla przedsiębiorców przystąpienie do programu PPK jest obowiązkowe, i mogą być zwolnieni z tego obowiązku jedynie w wypadkach przewidzianych…
Jak ustalić stan zatrudnienia do celów PPK Zgodnie z założeniem ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa PPK), krąg podmiotów, które stają się zobowiązane do wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK)…
Pracownicze plany kapitałowe – dla kolejnych grup firm Już niebawem, bo od 1 stycznia 2020 roku, przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 pracowników będą musiały rozpocząć proces wdrażania PPK (pracowniczych…