
Na gruncie prawa, spełnienie świadczenia niepieniężnego (przeniesienie na wspólnika własności np. nieruchomości) w miejsce zwrotu pierwotnie innego świadczenia (zwrot kwoty udzielonej pożyczki) nazywa się datio in solutum. Datio in solutum…
Podatki należy płacić… w takiej wysokości, w jakiej jest to konieczne. Skala wprowadzanych zmian w przepisach prawnych dotyczących fiskalizacji jest rewolucyjna, jednakże nie sprzyja to pewności obrotu gospodarczego i budzi sporo emocji wśród podatników. Wiele nowych regulacji ma na celu przeciwdziałanie optymalizacji podatkowej, również w zakresie usuwania skutków działań podejmowanych w przeszłości. Część zmian przepisów wprowadza uproszczenia oraz preferencyjne rozwiązania dla podatników. Niejednokrotnie jednak przepisy nie ulegają zmianie, a ich interpretacja, co stwarza realne ryzyko niejednolitej oceny przez organy podatkowe. Przejrzystości sytuacji nie pomaga fakt, że w trakcie procesów legislacyjnych mają miejsce błędy, które wywołują dodatkowe wątpliwości jak należy prawidłowo odczytywać intencje ustawodawcy.
Na gruncie prawa, spełnienie świadczenia niepieniężnego (przeniesienie na wspólnika własności np. nieruchomości) w miejsce zwrotu pierwotnie innego świadczenia (zwrot kwoty udzielonej pożyczki) nazywa się datio in solutum. Datio in solutum…
Często spotykaną praktyką jest zakup nieruchomości przez spółkę z o.o. lub przeniesienie własności nieruchomości na spółkę przez jej wspólników. O ile wyposażenie spółki w nieruchomość nie nastręcza trudności i zwykle…
Polski Ład przyzwyczaił nas już do tego, że wiele w nim zmian, które trudno nazwać korzystnymi z punktu widzenia podatnika. Przykładem jest zmiana zasad opodatkowania częściowego wycofania wkładu ze spółki…
Zryczałtowany podatek od dochodów spółki zwany powszechnie estońskim CIT, zrewolucjonizował system podatkowy. Zasadniczo do czasu podziału zysku wypracowanego przez spółkę pomiędzy jej wspólników, nie powstaje zobowiązanie ani w podatku dochodowym…
Polski Ład wprowadza zmiany w wielu sferach życia społeczno-gospodarczego i nie ominął także rynku nieruchomości. Nowe przepisy zmieniają model opodatkowania najmu prywatnego, czyli najmu realizowanego poza działalnością gospodarczą. Od 2023…
Sprzedaż działki lub kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz…
Spółka komandytowo-akcyjna ponownie zyskuje atrakcyjność na skutek zapowiadanych zmian Nowego Ładu Podatkowego. Do końca 2013 roku była optymalną podatkową formą prowadzenia działalności gospodarczej, a którą utraciła wskutek objęcia jej podatkiem…
„Jaka praca … taka płaca”. Na wysokość otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia często wpływają tzw. koszty uzyskania przychodu. Mają one charakter ryczałtowy, tzn. są niezależne od wymiaru czasu pracy, jednakże ich…
Do końca 2020 roku dochody uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności operacyjnej przez spółki komandytowe były klasyfikowane do źródła dochodów z działalności gospodarczej i podlegały jednokrotnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym według zasad…
Z początkiem 2021 roku spółka komandytowa zyskała niechlubny rozgłos, a to za sprawą objęcia osiąganych przez nią dochodów podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Praktyczne skutki objęcia spółki komandytowej podatkiem…