Z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego zostało przekształcone w prawo własności (art. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów – dalej powoływana jako „ustawa przekształceniowa”).

31 marca upłynął termin na wniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste (art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami).

Czy w związku z tym opłata za użytkowanie wieczyste powinna być zapłacona do 31 marca 2019 r.?

Tak. Co do zasady do końca marca roku 2019 właściciele nieruchomości mieli otrzymać zaświadczenia, które potwierdzałyby przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Niestety już dzisiaj wiemy, że np. w Warszawie nie wszyscy otrzymają dokument w tym terminie.

Stan prawny wielu nieruchomości jest skomplikowany, dlatego wielu dotychczasowych użytkowników wieczystych do 31 marca 2019 r. nie dowie się, czy prawo do danej nieruchomości uległo przekształceniu.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się było wniesienie opłaty za użytkowanie wieczyste do 31 marca 2019 r.

Następnie, jeżeli okaże się, że nieruchomość spełnia kryteria określone w art. 1 ustawy przekształceniowej, to dawny użytkownik wieczysty otrzyma zaświadczenie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Po otrzymaniu takiego dokumentu należy złożyć wniosek o przeksięgowanie wcześniej wniesionej opłaty na poczet tzw. opłaty przekształceniowej. Natomiast jeżeli właściciel nieruchomości zgłosi zamiar wniesienia opłaty przekształceniowej jednorazowo, co umożliwi uzyskanie bonifikaty, to wpłacona wcześniej kwota zostanie przeksięgowana na poczet opłaty jednorazowej.

Takie rozwiązanie jest rekomendowane zarówno przez Urząd m.st. Warszawy, jak również przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: https://www.miir.gov.pl/strony/zadania/gospodarka-nieruchomosciami/przeksztalcenie

 

 

Naciśnij by ocenić:
[Dziękujemy!]
Udostępnij na:

O autorze

+ posts

Prawnik, specjalizacja prawo nieruchomości i nowe technologie

Specjalista z zakresu prawa nieruchomości. Doradza w transakcjach nabywania i zbywania nieruchomości. Posiada doświadczenie w prowadzeniu negocjacji warunków umów z zakresu szeroko rozumianego procesu inwestycyjnego oraz procesu komercjalizacji. Zajmuje się sporządzaniem oraz opiniowaniem umów z zakresu obrotu nieruchomościami oraz analizą i wykonywaniem audytu stanu prawnego nieruchomości.
Specjalizuje się również w prawie nowych technologii i e-commerce, a w tym w obsłudze prawnej projektów IT oraz fintech. Uczestniczył przy tworzeniu, a następnie bieżącej obsłudze największych giełd kryptowalut oraz innych projektów związanych z blockchain w Polsce i w Europie.

Newsletter

Chcesz być zawsze na bieżąco? Otrzymywać informacje dotyczące nowych artykułów, zmian w prawie czy w naszej Kancelarii?
Zapisz się do newslettera, a zyskasz:

15 minutową konsultację prawną,


15% zniżki na pierwszą poradę prawną,


dostęp do aktualności z zakresu prawa,


ciekawe i przydatne artykuły.


Regulamin *
Polityka prywatności *
Jakub Alshaick

Autor

Prawnik, specjalizacja prawo nieruchomości i nowe technologie Specjalista z zakresu prawa nieruchomości. Doradza w transakcjach nabywania i zbywania nieruchomości. Posiada doświadczenie w prowadzeniu negocjacji warunków umów z zakresu szeroko rozumianego procesu inwestycyjnego oraz procesu komercjalizacji. Zajmuje się sporządzaniem oraz opiniowaniem umów z zakresu obrotu nieruchomościami oraz analizą i wykonywaniem audytu stanu prawnego nieruchomości. Specjalizuje się również w prawie nowych technologii i e-commerce, a w tym w obsłudze prawnej projektów IT oraz fintech. Uczestniczył przy tworzeniu, a następnie bieżącej obsłudze największych giełd kryptowalut oraz innych projektów związanych z blockchain w Polsce i w Europie.

Więcej artykułów

Zostaw komentarz