Naciśnij by ocenić:
[Dziękujemy!]

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje preferencyjne opodatkowanie 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (powszechnie zwana ulgą IP Box). W związku z dużym zainteresowaniem, jak również pojawiającymi się wątpliwościami w zakresie prawidłowego stosowania przepisów regulujących tę ulgę, Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 15 lipca 2019 r. w sprawie IP Box. 

Objaśnienia IP Box – czego dotyczą?

Jednym z zagadnień, które wzbudziło spore kontrowersje jest wysokość odprowadzanej zaliczki na podatek dochodowy z tytułu dochodów osiąganych z kwalifikowanych praw własności intelektualnych.

Zdecydowana większość podatników odprowadzała zaliczki w wysokości 5%, a  więc zgodnie z przyznaną preferencją. Tymczasem jak wynika ze stanowiska ministerstwa Finansów, zaliczki powinny być odprowadzane w wysokości 19%, a  następnie po zakończeniu 2019 roku różnica podlegać będzie zwrotowi. Pojawiły się zatem słuszne wątpliwości, czy w związku z zaniżoną wartością odprowadzanych przez podatników przez ponad pół roku zaliczek, będą zobowiązani do zapłaty odsetek za opóźnienie w zapłacie części należności.

Objaśnienia IP Box – co dają w praktyce?

Szczególną zaletą praktyczną zastosowania się do w/w Objaśnień IP Box jest to, że zgodnie z art. 14n § 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa zastosowanie się przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym do objaśnień podatkowych powoduje objęcie go ochroną przewidzianą w art. 14k-14m tej ustawy.  

2019-07-16 objasnienia_do_IP_Box

Udostępnij na:

O autorze

Newsletter

Chcesz być zawsze na bieżąco? Otrzymywać informacje dotyczące nowych artykułów, zmian w prawie czy w naszej Kancelarii?
Zapisz się do newslettera, a zyskasz:

  • 15 minutową konsultację prawną,

  • 15% zniżki na pierwszą poradę prawną,

  • dostęp do aktualności z zakresu prawa,

  • ciekawe i przydatne artykuły.

Milana Krzemień

Autor

Specjalizuje się w bieżącej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych ze szczególnym naciskiem na spółki prawa handlowego, polegającej w głównej mierze na opracowywaniu, redagowaniu oraz opiniowaniu umów z zakresu prawa cywilnego, w tym prawa pracy i prawa gospodarczego oraz w przygotowywaniu dokumentów korporacyjnych. Posiada doświadczenie w prowadzeniu negocjacji handlowych zmierzających do zawarcia kontraktów oraz w reprezentacji podmiotów gospodarczych przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi. Z uwagi na posiadaną biegłą znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, również w zakresie terminologii prawniczej oraz zaawansowany poziom języka francuskiego wielokrotnie świadczy czynności obsługi prawnej podmiotów gospodarczych o obcojęzycznym składzie osobowym ich organów. Jest absolwentką Kolegium Prawa w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. (maj 2006 r.) Studia prawnicze ukończyła z wyróżnieniem. W ich trakcie była członkiem Kliniki Prawnej w sekcji prawa cywilnego pod zwierzchnictwem Prof.. Fryderyka Zolla. – gdzie brała czynny udział w świadczeniu pomocy prawnej pro publico bono.

Więcej artykułów

Zostaw komentarz