Naciśnij by ocenić:
[Dziękujemy!]

Mówi się, że koniunktura gospodarcza jest jak pogoda…zawsze dobra. Trzeba jedynie właściwie się do niej dostosować.

Sporo w tym prawdy. Aktualnie w obliczu pandemii koronawirusa, coraz więcej przedstawicieli biznesu z niepokojem patrzy w przyszłość, szacując spodziewane straty spowodowane dość gwałtownie przyśpieszonym spowolnieniem gospodarczym.

Nie czas jednak na zamartwianie się. Zamiast słuchać/czytać o kolejnych doniesieniach prasowych na temat nowych przypadków osób zarażonych, warto zastanowić się jak dobrze przygotować się do nieuniknionych zmian w gospodarce.

Kryzys? Koronawirus? Restrukturyzacja!

Na usta ciśnie się: „ciąć koszty!” Owszem, ale mądrze.

Zwolnienia pracowników? …warto utrzymać kluczowe i utalentowane osoby w oczekiwaniu na powrót koniunktury, aby dbać o wysoką jakość.

Zmniejszenie wydatków na reklamę i marketing? …warto stale dbać o rozpoznawalną markę.

Kluczem do właściwej odpowiedzi jest przeprowadzenie analizy kosztów, które długofalowo nie przynoszą żadnych korzyści.

Jednym z takich kosztów może być niewłaściwa forma prawna prowadzonego biznesu, a więc taka która nie rozgranicza skutecznie majątku prywatnego od zobowiązań zawodowych oraz generuje niepotrzebnie stosunkowo wysokie cykliczne wydatki.

W tym kontekście dobrze jest już teraz, zanim za kilkanaście dni nadejdzie wiosna, zrobić porządki w swojej biznesowej „szafie”.

Być może zbyt wiele w niej identycznych T-shirtów różniących się co najwyżej kolorem, każdy na inną okazją i dobrze byłoby kilka z nich zutylizować. Po co trzymać sukienkę maxi, skoro można u krawcowej przerobić ją na wersję mini. Marynarka wraz z garsonką mogą łącznie stanowić atrakcyjny komplet.

Oczywiście mam na myśli przeprowadzenie czynności restrukturyzacyjnych, które z powodzeniem pozwolą zlikwidować, przekształcić i/lub połączyć oddzielne formy prowadzonej działalności gospodarczej w celu zachowania wartościowych aktywów.

Warto już teraz rozważyć ten aspekt aby uwzględnić go w planowaniu strategicznym na czas gorszej koniunktury.

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych 2020

Warto chociażby wiedzieć, że nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która weszła w życie 1 marca 2020 roku wprowadziła wiele udogodnień przy przekształcaniu i łączeniu spółek.

Jedynie tytułem przykładu można wskazać, że:

  • w procesie przekształceń zniesiono wymóg badania planu przekształcenia przez biegłego rewidenta. Utrzymano go zaledwie w przypadku gdy jakikolwiek podmiot przekształca się w spółkę akcyjną lub gdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą przekształca się w spółkę z o.o. lub w S.A.; koszty związane z przekształceniem ulegają więc obniżeniu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych,
  • wprowadzone zostało nieznane dotychczas korporacyjne prawo wyjścia dla wspólnika spółki z o.o. lub S.A. przekształcanej w spółkę osobową np. komandytową lub jawną, co zapewni integralność majątku spółki i jednocześnie ochronę wspólników lub akcjonariuszy, którzy nie chcą uczestniczyć w nowej formie prawnej spółki,
  • określono cenę odkupu udziałów lub akcji na poziomie tzw. „wartości godziwej” co umożliwia wspólnikowi wniesienie powództwa o ustalenie wartości godziwej jego udziałów lub akcji,
  • nowe regulacje ułatwiają również przeprowadzenie tzw. odwrotnych połączeń, a więc kiedy spółka zależna przejmuje spółkę dominującą.

Wbrew pozorom restrukturyzacja jest procesem złożonym, który ma wpływ na wiele aspektów prowadzonego przedsiębiorstwa. Brak dostatecznej wiedzy oraz doświadczania w praktyce skutkuje popełnianiem niepotrzebnych błędów, które generują dodatkowe koszty, bądź przedłużają cały proces.

W procesie restrukturyzacji warto zatem skorzystać z doradztwa prawnego. Koszty wynagrodzenia prawnika specjalizującego się w procesie przekształceń, połączeń czy likwidacji uzależnione są od zakresu doradztwa, rodzaju i stopnia złożoności całego procesu.

Tym niemniej stanowią dobrą inwestycję, której korzyść szczególnie jest odczuwalna przy bardziej wymagającej …pogodzie.

Udostępnij na:
Milana Krzemień

Autor

Specjalizuje się w bieżącej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych ze szczególnym naciskiem na spółki prawa handlowego, polegającej w głównej mierze na opracowywaniu, redagowaniu oraz opiniowaniu umów z zakresu prawa cywilnego, w tym prawa pracy i prawa gospodarczego oraz w przygotowywaniu dokumentów korporacyjnych. Posiada doświadczenie w prowadzeniu negocjacji handlowych zmierzających do zawarcia kontraktów oraz w reprezentacji podmiotów gospodarczych przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi. Z uwagi na posiadaną biegłą znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, również w zakresie terminologii prawniczej oraz zaawansowany poziom języka francuskiego wielokrotnie świadczy czynności obsługi prawnej podmiotów gospodarczych o obcojęzycznym składzie osobowym ich organów. Jest absolwentką Kolegium Prawa w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. (maj 2006 r.) Studia prawnicze ukończyła z wyróżnieniem. W ich trakcie była członkiem Kliniki Prawnej w sekcji prawa cywilnego pod zwierzchnictwem Prof.. Fryderyka Zolla. – gdzie brała czynny udział w świadczeniu pomocy prawnej pro publico bono.

Więcej artykułów

Zostaw komentarz