Prawo pracy

11 listopada 2017 r w sobotę – pracodawco wyznacz pracownikowi dodatkowy dzień wolny

Autor publikacji 30 października 2017 Listopad 9th, 2019 Brak komentarzy
Naciśnij by ocenić:
[Dziękujemy!]

Pracodawcy mają obowiązek udzielić dodatkowych dni wolnych w tych przypadkach, w których terminy zaplanowanych dni wolnych pokrywają się ze świętami.

W konsekwencji do wszystkich pracowników, bez względu na rozkład czasu pracy, będzie miał zastosowanie ten przepis, nakazujący obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin z tytułu każdego święta występującego w okresie rozliczeniowym i przypadającego w innym dniu niż niedziela.

Obowiązek ten wynika z treści art. 130 § 21 kodeksu pracy, który stanowi:

„jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy”.

 

Jeśli zatem sobota jest dniem harmonogramowo wolnym od pracy pracodawcy mają obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za  święto 11 listopada.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Marcin Witkowski

Autor

W toku wieloletniej współpracy z poprzednią kancelaria adwokacką pozyskał bogate doświadczenie w obsłudze prawnej klientów korporacyjnych. Opracowuje, opiniuje i uczestniczy w negocjowaniu umów, zarówno o znaczeniu strategicznym dla Klienta, jak i z zakresu bieżącej działalności. Świadczy czynności prawne w toku prowadzonych negocjacji pomiędzy pracodawcą, a związkami zawodowymi. Prowadzi szkolenia dla kadr menedżerskich Klientów z zakresu praktycznych aspektów prawa handlowego w przedsiębiorstwie. Absolwent Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem.

Więcej artykułów

Zostaw komentarz